O Mnie

Dr n. med. Agata Plech

Jestem specjalistą chorób oczu, pasjonatką profilaktyki zdrowotnej i holistycznego podejścia do zdrowia i do człowieka. Wierzę, że mamy wpływ na swoje życie i zdrowie tym jak żyjemy i jakich wyborów dokonujemy każdego dnia.

Moja droga zawodowa

Specjalizację z zakresu okulistyki a następnie tytuł specjalisty chorób oczu zdobyłam w Klinice Okulistyki w Bytomiu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Tutaj po raz pierwszy, pracując jako asystent Kliniki przekonałam się jak bardzo lubię dzielić się wiedzą i prowadzić wykłady dla studentów.

W Bytomiu, pod okiem prof. Doroty Pojdy-Wilczek poznawałam tajniki elektrofizjologii, które nawet dla niektórych okulistów są wiedzą tajemną. Moja doświadczalna praca doktorska, również obejmowała wykonanie badań elektrofizjologicznych, a jej tytuł brzmi: Rola układu dopaminowego w transmisji wzrokowej na poziomie ciał kolankowatych bocznych u szczurów. Pod tym zawiłym tytułem kryje się jednak jeden ważny wniosek- jedna myśl. Mianowicie taka, że istnieją (przejściowe) sposoby na poprawę przewodnictwa w drogach wzrokowych i poprawę widzenia np. u dzieci niedowidzących. Ta myśl towarzyszy mi do dziś.

Kolejne lata pracy to nauka chirurgii okulistycznej w Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach i jednocześnie prowadzenie pracowni badań elektrofizjologicznych w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii.

W latach 2007-2009 pracowałam jako konsultant w Instituto Oftalmologico Vissum w Alicante w Hiszpanii, gdzie rozwijałam swoje zainteresowania zawodowe zarówno w zakresie chirurgii zaćmy (prowadziłam m.in. kursy z MICS, techniki mikronacięcia) jak i diagnostyki i leczenia dzieci. Jako jedyny lekarz tej właśnie ekspedycji wzięłam udział w wyprawie zorganizowanej przez Fundację prof. Jorge Alio do Mauretanii, w czasie której przesiewowo badaliśmy dzieci w kierunku niedowidzenia i wad wzroku. Wszyscy potrzebujący otrzymali okulary.

Od 2011 roku objęłam funkcję Ordynatora Oddziału Okulistycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie, którą pełnię do dziś. W 2013 roku założyłam również Centrum Okulistyczne Beskidmed ( obecnie Centrum Medyczne Beskidmed), ośrodek medyczny w Cieszynie cieszący się zaufaniem i renomą wśród pacjentów.

Wykształcenie i kwalifikacje

Ukończyłam Śląską Akademię Medyczną w 1996 roku, obroniłam pracę doktorską a także studia podyplomowe z Organizacji i Zarządzania w Ochronie Zdrowia w Wyższej Szkole Medycznej w Sosnowcu pisząc pracę: Psychologiczne aspekty negocjacji. Przez kolejne lata praktyki lekarskiej odbyłam liczne kursy specjalistyczne z zakresu okulistyki.

Okulistyka i zarządzanie to nie wszystko…

Głód wiedzy spowodował, że w latach 2015-2016 ukończyłam cykl szkoleniowy Master Business Training w Rowińska Business Coaching a następnie Akademię Trenera w RBC. Odbyłam wiele szkoleń, w tym m.in. obejmujące prowadzenie wykładów i wystąpień publicznych Super Speaker System w Eduneo, a także biznesowe z ofertowania i prowadzenia kampanii w Popiel Consulting.

Rok 2009 poświęcony był na zgłębianie tajników Ajurwedy, starohinduskiej medycyny, będącej jednocześnie medycyną stylu życia, profilaktyki zdrowotnej i podstawą innych, nowoczesnych systemów leczniczych. Ukończyłam Szkołę Ajurwedy -część pierwsza w Agni Ajurweda.

Profilaktyka i edukacja prozdrowotna.

W 2019 roku napisałam książkę „Przejrzyj Na Oczy, czyli jak żyć aby długo cieszyć się świetnym wzrokiem.” To właśnie ona sprawiła, że moja świadomość prozdrowotna rozwinęła się i rozwija do dziś. Stworzyłam stronę www.przejrzyjnaoczy.pl ( obecnie wcieloną w www.beskidmed.pl) , social media i kanał YouTube o tym samym tytule, gdzie zajmuję się profilaktyką zdrowotną, edukuję, promuję postawy służące zdrowiu, jednoczesnie organizuję akcje badań przesiewowych, profilaktycznych i edukacyjnych.

W 2020 roku świat doświadczył wstrząsu i jednocześnie dużego wyzwania zdrowotnego związanego z pandemią koronawirusa, którego skutki odczuwamy w różnych dziedzinach do dziś. Przyjrzałam się temu w kolejnej mojej książce, wydanej w 2022 roku „Okiem szeroko otwartym na zdrowie”.

Od lat piszę artykuły i e-booki, nagrywam filmy mówiące o chorobach oczu i sposobach by im zapobiegać. Regularnie publikuję nie tylko na stronie www.beskidmed.pl ale także w serwisie www.hipoalergiczni.plwww.szczyptaluksusu.plwww.imperiumkobiet.pl. Moje artykuły można znaleźć także w kwartalniku Dbaj o Wzrok. Napisałam również rozdziały w książkach: „Listy płynące z serca. Kobiety dla kobiet”  oraz „Liderka, czyli o kobiecym stylu przywództwa” wydanych przez I.D. Media.

Nagrodzona II miejscem w konkursie Idol Środowiska 2020 ( w woj. śląskim), uhonorowana tytułem Kobieta Która Inspiruje 2020; laureatka plebiscytu ekologicznego Organic Life 2022.

Życie osobiste. Pasje.

Jestem szczęśliwą żoną, matką dwójki dorosłych dzieci, właścicielką psa o imieniu Korek. Uwielbiam podróże i poznawanie innych kultur, porozumiewanie się w innych językach. Regularnie uprawiam sport, ćwiczę jogę, biegam, jeżdżę na rowerze, chodzę po górach. Medytuję, kontempluję, pielęgnuję przyjaźnie i celebruję chwile. Lubię pysznie zjeść, zwłaszcza wegetariańsko, inspirować się tym, sprawdzać w kuchni, improwizować.

Rozwój to moje drugie imię. Nie ograniczam go tylko do tematów zawodowych, ale i osobistych. Sposobem na niego są dla mnie książki, kursy, warsztaty, spotkania. Uwielbiam ten stan, gdy jakaś myśl mnie porwie, zainspiruje, zaciekawi. Wtedy zgłębiam i rozkwitam.

Galeria